Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
108 postów 233 komentarze

Przyczynek do Wolności

Stan Tymiński - Budowa Polski Narodowej

Mam 7 hektarów ziemi z Indianami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pracowaliśmy fizycznie of 4-tej to 8-ej rano, bo potem za bardzo grzało słońce. Potem można było pracować tylko w cieniu i kilka godzin późnym popołudniem.

 

Antenor jednym z moich robotników rolnych, który czasem mieszkał jako stróż w mojej komórce ulokowanej na 7-miu hektarach koło wioski Santo Thomas, odległej kilka kilometrów of miasta Iquitos. Kupiłem ten kawałek ziemi, aby wyjeżdżać tam z miasta na weekendy i prowadziłem tam wiele eksperymentów z uprawą warzyw i owoców.

Z warzyw europejskich najlepiej rosy długie zielone ogórki, ale lokalna społeczność nie był la do nich przyzwyczajona. Dobrze rosło tez kilka gatunków ostrych pieprzy. Najlepiej rosły drzewa papaja, kaimito, pomarańcze i banany. Dzikie cytryny toronha zbierałem workami. Krzewy kassawy dawały dobre plony. Miałem też kilka krzewów wybornej kawy. W tropiku wszystko rosło bardzo dobrze, kiedy się podlewało i nawoziło krowieńcem. Po dwóch latach pracy miałem rentowne gospodarstwo warzywno-owocowe, które zaopatrywało w swoje plony moją restaurację w Iquitos „Gran Maloca”.
 
 
Miałem tam też kurnik i dwadzieścia kur, które umilały otoczenie. Kiedy wszystkie znikły pewnego dnia, Antenor powiedział, że wszystkie zdechły na zarazę. Ale nie pamiętał, gdzie je zakopał. Nie zrobiłem mu z tego powodu awantury, ale nie było już nigdy więcej kur na posesji.
 
 
Antenor pewnego dnia przyszedł do mnie zakłopotany i zapytał, czy mogę zawieźć jego żonę do szpitala w Iquitos, aby tam urodziła dziecko. Musieliśmy przenieść jego ciężarną żonę w prześcieradle przez kładkę nad rowem i ulokować ja w kabinie mojej furgonetki Toyota. Była ciężka i nieporęczna. Bałem się że urodzi dziecko w kabinie samochodu na wyboistej drodze do miasta. Ale dojechaliśmy na czas i kila godzin później urodziła syna. Byłem jego chrzestnym ojcem i dokąd chodził do szkoły to opłacałem jego koszty szkoły i utrzymania.
 
 
Kiedy wróciłem do Kanady pewnego dnia miałem zebranie z dyrektorami firmy General Motors w sali konferencyjnej mojej firmy komputerowej i wezwała mnie moja sekretarka, że miałem pilny telefon z Peru. Przez radio VHF dzwonił z mojej posesji w Santo Thomas Antenor. Krowa przeszła ogrodzenie, niszczyła plony i Antenor strzelił do niej z dubeltówki. Krowa padła na ziemię po jednym strzale. Odpowiedziałem, żeby krowę poćwiartował dla mojej restauracji „Gran Maloka” i z uzyskanych pieniędzy opłacił jej właściciela. Za pól godziny drugi telefon. Speszony Antenor mówił mi, że krowa ożyła i wróciła na posesję sąsiada. W nabojach do dubeltówki wymieniłem ołów na sól, aby Antenor nikogo nie zabił. Krowa tylko zemdlała ze strachu i uderzenia grudkami soli.
 
 
Pracowaliśmy fizycznie of 4-teej to 8-ej rano, bo potem za bardzo grzało słońce. Potem można było pracować tylko w cieniu i kilka godzin późnym popołudniem.
 
 
Zawsze, kiedy wracałem do Iquitos to odwiedzałem rodzinę Antenora. Zmarł on młodo w wieku 52 lat. Syn, którego byłem chrzestnym ojcem zmarł w wieku 25 lat. Teraz koresponduję z jego młodszym bratem przez Internet i czasem dla niego i jego matki przez Western Union przesyłam pieniądze. 2020 roku rodzina Antenora przeniosła się do La Punta Negra, przy oceanie Pacyfiku 50 km od Limy, bo w wiosce Santo Thomas było tak biednie, że nie mieli co jeść.
 
 
Mile wspominam czas na mojej posesji koło Santo Thomas. Wokół mnie była tropikalna dżungla rankiem pokryta mgłą. Wieczorem przed zachodem słońca ptaki najgłośniej się odzywały, jakby swoim jazgotem żegnały zachodzące słońce. Po inwazji w 2005 roku setki Indian mają szałasy i komórki na 7-miu hektarach mojej posesji.

KOMENTARZE

 • 5*
  Gdzie?
 • 5*
  Ciekawa historia.
 • x
  W czym jest problem?
  W obrobieniu 7 hektarów?- bo... to generalnie betka;
  czy problem jest z Indianami?
  A co to za Plemię?
  / bo może się "dogadam" ?// a jeśli tak to co?/

  Pozdrawiam.
 • a, to gratuluję
  Szanowny za chłopa robi.
  Wreszcie ktoś porządny na tym morzu badziewia.
  Tylko niech Szanownemu do głowy nie przyjdzie aby się do PSL zapisać. Tam chłopi mają przechlapane.
 • @Krzysztof J. Wojtas 23:53:31
  Kiedyś (...) Polska była W paru arach na kopcu Piłsudskiego. (;))) to jest moja zjadliwość wszeteczna) ( Kościuszki! Oczywiście!)

  Udało się te parę arów przechować przez zabory jako Polską ziemię, kawałek górki. Nie wiem, na ile miało to związek z wiarą, a na ile ze słabością okupanta, "górka" była Naszą Górką. To nic, że dzisiejszy jutub w ogóle tego nie wspomina. lub nawet zaprzecza. Krakowianie zrobili wszystko, aby przynajmniej ten "kawałek ziemi" był Polski!

  Czy ktoś tę historię jeszcze pamięta?
 • Pieknie..zyjesz ..Irokezie...
  ..warto Dzialac i budowac..wbrew destrukcyjnemu Zlu ...masz ..
  barwna i piekna ..historie do opowoedzenia OJCU naszemu wspolnemu.
  Howkh...... Irman z Polonisza
 • "Po inwazji w 2005 roku setki
  Indian mają szałasy i komórki na 7-miu hektarach mojej posesji."
  -------------
  Czyli ci tubylcy nie są na swoim - ciekawe czy z tego tytułu odczuwają jakiś dyskomfort?
  Wniosek?
  Swoja drogą - co z nich wyrośnie - bo w końcu mieszkają na eksperymentalnej farmie hodowlanej.
 • autor
  Miło pana znowu czytać.
  A gdzie pasieka? Czy w Peru też Pan ja miał?
  Serdecznie pozdrawiam
 • @Wrzodak Z. 09:27:25
  Sąsiad trzymał "dzikie"pszczoły i miał miód na wymianę. Mial do tego talent.
 • Pamietajcie o ogrodach przeciez stamtad przyszliscie..
  Ze dwadziescia piec lat temu napisalem tekst pt ,,Zyjmy Prosciej ,, w cichej nadzieji ze moze otwozy oczy zwolennika ,,rozwoju i postepu,, [zamieszczalem na neonie kilka razy ] pomimo uplywu wielu lat sporo z tego co tam zawarlem nadal jest aktualne. Przyczyna obecnej sytuacja narodow to w sporej czesci brak swiadomosci w codzienym zyciu opartym o najprostsze przystosowanie przy jednoczesnym braku umiejętności rozróżniania dobra i zla jako ciagu przyczynowo skutkowego sumy zachowan miliardow ludzi. Tacy jak pan panie Stanislawie ktorym nie obca jest organiczna aktywnosc u podstaw sa niewatpliwie jakims promykiem światla.Niestety sa to juz zbyt slabe promyki by zatyrzymac proces destrykcji i upadku . . Tamto pisanie wlasnie zakonczylem slowami piosenki ,,pamietajcie o ogrodach przeciez stamtad przyszliscie ,, Na dzis mysle ze jedyna nadziej dla ludzkosci jest realizacja drugiego rozdzialu ksiegi Izajasza gdy wszystkie narody przyjda na Góre Jahwe a on da naroda nowe prawa i nowy zakon, dopiero wtedy narody dostapia pokoju i sprawiedliwosci . Czlowiek okazał sie niezdolny do bycia swiadomym ...Pozdrawiam
 • @jan 22:59:42
  Jesteśmy totalnie świadomi i... mamy broń, tak że wiesz, jeśli się wybierasz do jakiejś góry, to sam. Pa!
 • @JimA
  Biblia mowi cyt ,,czastkowe jest nasze rozumienie i czastkowe jest nasze poznanie ,, Zakres percepcji i rozumienia przecietnego czlowieka jak rownierz twój najczesciej dotyczy tylko pewnych obszarow jako tako rozpoznanych a oglad rzeczywistosci warunkowany jest doswiadczeniem jako wynikiem obserwacji w czasie w jakim zyjesz.to spore uwarunkowanie i ograniczenie czesto nie majace nic wspolnego z prawda. jeden z ze znanych filozofow platon bodajze platon pisal ze prawdziwa wiedzqa jest wiedza ogaerniajaca calosc.czy mozesz powiedziec o sobie ze ograneles calosc.owsze4m powiedziec to mozesz aleczy nie jest to tylko twoje wyobrazenie o sobie nie majace wiele wspolnego z prawda. Jahwe [Jehowa] zecze cyt Izajasz 55 -8 ,, Bo mysli moje nie sa waszymi myslami waszymi ani wasze drogi moimi drogami .wyrocznia Jahwe . Bo jak niebiosa górują nad ziemia tak drogi moje nad waszymi drogami i mysli moje nad waszymi myslami Ten sam Izajasz pisze w 60 rozdziale ,cyt ,, Bo oto ciemnosc okrywa ziemie i gesty mrok spowija ludy ludy ,, czy wiec mozna mowic o jakiejkolwiek swiadomosci raczej o nieswiadomosci .Pozdrawiam i polecam Biblie jako punkt odniesieni ogarniajacy CALOSC . [ Cyty za Biblia Tysiaclecia wyd II 1971]

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930