Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
108 postów 233 komentarze

Przyczynek do Wolności

Stan Tymiński - Budowa Polski Narodowej

Polska vs. Korea

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Historia rozwoju „azjatyckich tygrysów” jest dowodem, że ekonomiści nie są potrzebni do opracowania dobrej strategii rozwoju. W Korei do postępu w gospodarce doprowadzili prawnicy. W Chinach i na Taiwanie byli to inżynierowie.

Historia Południowej Korei jest podobna do naszej ponieważ przez 40 lat (1905-45) kraj ten był pod japońską okupacją, a w latach 1950-53 przeżył „chińską” wojnę, dzieląco go na północ i południe. Skutkiem tego Korea stała się bardzo biednym państwem, które jednak szybko rozwinęło swoją gospodarkę i zostało jednym z azjatyckich „tygrysów”. Stało sie tak dzięki sile woli i mądrym postanowieniom jej liderów, motywowanych w swoich działaniach głównie  patriotyzmem. Postawiono na akumulację narodowych kapitałów z jednoczesnym zwiększeniem zatrudnienia i wykształcenia obywateli.
 
Rozwój wyżej wymienionego terutorium jest przykładem olbrzymiego sukcesu gospodarczego. Po Koreańskiej Wojnie ten wysoce skorumpowany kraj był jednym z najbiedniejszych na świecie. W dwudziestym pierwszym wieku stał się państwem średnio zarabiających ludzi, członkiem Organizacji Ekonomicznej Kooperacji i Rozwoju (klub krajów rozwiniętych) i domem kilku wysoko cenionych korporacji takich jak LG, Samsung i Hyundai. W tej chwili kraj jest on o wiele lepszej sytuacji niż Polska, która przez brak innowacji stała się tylko pasażerem nowych technologii.  Południowa Korea jest  liderem komunikacji internetowej. Ma najszybsze łącza na świecie.  Dzięki strategii rządu internet w tym kraju od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu UN ICT Development Index. Odwrotnie niż u nas, rząd zainwestował w szybką komunikację i edukację dla potrzeb gospodarczego rozwoju.
 
Sukces gospodarczy Południowej Korei umożliwiła konkretna pomoc rządu w budowie kluczowych gałęzi przemysłu, mających zdecydowany impact na zatrudnienie mieszkańców tego terytorium. Kraj, który nie miał rudy żelaza i węgla postawił na rozwój hutnictwa, które stało się jednym z najbardziej konkurencyjnych na świecie, a to z kolei doprowadziło do powstania stoczni, budujących statki najwyższej jakości. Zupełnie inaczej niż w naszej ojczyznie gdzie mamy rudy żelaza i węgiel, a mimo tego hutnictwo i stocznie zostały z premedytacją zniszczone. Rozwój gospodarczy Południowej Korei jest opisany w wielu pracach naukowych, mających na celu odpowiedż na pytanie czy można go w innych terytoriach powtórzyć, a jeśli nie to dlaczego.
 
Sukces tego państwa między innymi był dla mnie motywacją zajęcia się polityką, którą uważam za największą dżwignię do poprawy bytu obywateli. Niestety polityka nie zawsze jest logiczna, szczególnie kiedy kraj jest poddany masowej manipulacji medialnej, jak to sie stało w Polsce z planem Balcerowicza. Kłamstwo powtórzone przez media tysiąc razy dla wielu ludzi staje się prawdą, dopóki nie odczują krzywdy na własnej skórze. Jako człowiek z wykształceniem technicznym zawsze staram się o logiczne uzasadnienie swego stanowiska na dany temat. Wiele moich rozwiązań zostało skradzionych przez populistów z bandy PO-PIS, którzy je wykorzystali aby uzyskać poparcie wyborców a potem o nich zapomnieli.
 
W Polsce wielu ludzi uważa pomoc państwa w budowie gałęzi przymysłu za niedopuszczalną ponieważ nie była skuteczna w czasie realnego socjalizmu. Ponoć dlatego, że żaden rząd nie ma do tego kwalifikacji i może tylko roztrwonić pieniądze podatników. Ja z kolei uważam, ze odbudowa kraju nie jest możłiwa bez zaangażowania rządu w projekty korzystne dla obywateli. Wielkie korporacje też popełniają błędy inwestycjne. Wszelkie pomyłki należy jednak jak najszybciej rozpoznać i skorygować.
 
Historia rozwoju „azjatyckich tygrysów” jest dowodem, że ekonomiści nie są potrzebni do opracowania dobrej strategii rozwoju. W Korei do postępu w gospodarce doprowadzili prawnicy. W Chinach i na Taiwanie byli to inżynierowie. Przez ostatnie 30 lat ekonomiści nie przyczynili się do szybkiego rozwoju żadnego kraju na świecie. Wręcz przeciwnie, tacy spece wolnorynkowej ekonomii jak np. Geoffrey Sachs spowodowali unicestwienie i grabież gospodarek wielu państw, które im zaufały. Między innymi tak się też stało w Polsce.
 
Mimo straszliwgo zniszczenia naszej gospodarki przez ludzi z układu „okrągłego stołu” jej odbudowa jest możliwa pod warunkiem, że zrobi to  „techniczny” rząd patriotów. Z pewnością nie dokonają tego ludzie z PO, PIS, PSL i SLD. Tym bardziej ludzie z nowoczesna.pl, którzy są wychowankami Balcerowicza.  Polska do szybkiego rozwoju potrzebuje apolitycznej strategii logicznie opracowanej przez inżynierów i techników. Taki plan ożywienia nie może być realizowany pod naciskiem skorumpowanych polityków. Niestety prezentacja „technicznej” strategii rozbudowy nigdy nie była możliwa, ponieważ Polacy nie mają w Sejmie swoich reprezentantów. Dlatego konieczna jest zmiana ordynacji wyborczej na JOW.
 
Południowa Korea, mająca 50 milionów obywateli większość swoich posłów wybiera na okres 4 lat przy ordynacji JOW: Sejm ma 300 miejsc. 246 posłów jest selekcjonowanych w systemie JOW, a tylko 53 posłów  przy ordynacji proporcjonalnej.
 
Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat ordynacji JOW, które niestety pomijają to, co jest w mojej opinii jej najważniejszą zaletą: możliwość wyboru nowej elity politycznej. W tych krajach, gdzie obywatele korzystają z tego systemu, wyborcy stawiają na kandydatów mających najlepsze kwalifikacje zawodowe i przywódcze. Dlatego reprezentanci wybrani przy ordynacji JOW pracują lepiej niż ci, którzy skorzystali z list preferencyjnych przygotowanych przez bossów danej partii politycznej. System proporcjonalny betonuje mafijność partii politycznych w Sejmie i nie dopuszcza nowych ludzi z lepszymi kwalifikacjami. To dlatego przez ostatnie ćwierć wieku w Polsce nie ma postępu  a kolejne rządy żyją z pożyczek od swoich mocodawców z zagranicy. Te pożyczki, będące „kroplówką” dla rządu trzymającą go przy życiu będą kontynuowane nawet jeśli jest mała szansa na ich spłatę. A to dlatego, że kraje Zachodu otrzymują w zamian inną wartość – większą ilość miejsc pracy w swoich krajach, co im pomniejsza problem zatrudnienia. W tym aspekcie ich liderzy działają logicznie – dobry polityk jak dobry mąz lub żona: przynosi, a nie wynosi nic z domu.
 
Przyznam otwarcie, że nie lubię polityki. Całe moje życie ze względu na mój techniczny zawód pracowałem logicznie na podstawie ścisłych zasad fizyki i matematyki. Moja praca zawodowa wymaga poszukiwania optymalnych rozwiązań technicznych przy niskich kosztach ale bez kompromisu jakości. Niestety w polityce często praktyczne rozwiązywanie problemów nie jest popularne, nawet jeśli jest ono konieczne.
 
Kilku reprezentantów z różnych profesji dyskutowało na temat, który zawód jest najstarszy: lekarz powiedział że Bóg zoperował żebro Adama aby powstała Ewa i dlatego medycyna jest najstarszym zawodem. Architect był przekonany, że jego zawód jest najstarszy ponieważ porządkuje świat powstały z chaosu.  Słuchający tej dyskusji polityk usmiechnął się i zapytał: a kto stworzył chaos?
 
Logiczny plan rozwoju polskiej gospodarki zweryfikowany symulacyjnym modelem komputerowym jest przygotowany do publicznej prezentacji ale nie pozwalają na nią stosujące stałą cenzurę. Dzieje się tak dlatego, że wyżej wymieniony projekt jest krytyką tego, co się stało z gospodarką przez ostatnie ćwierć wieku. Jedyna nadzieja to to, że kiedyś w przyszłości wejdzie do Sejmu grupa naszych patriotów, szukających technicznie logicznej, optymalnej strategii rozwoju. Proces przekształceń w Polsce na poziomie 7 do 10% na rok jest możliwy ale będzie to wymagało zmiany politycznych elit. Dlatego konieczny jest masowy udział Polaków w referendum JOW 6-tego września. Od tego zależy czyja będzie Polska i czy się będzie rozwijać czy kurczyć. Referendum JOW to być lub nie być dla naszej ojczyzny.
 
Stan Tymiński
Acton, Kanada 27 lipca 2015

  

KOMENTARZE

 • Nie znam niuansów
  sukcesu Korei i Chin, ale czy przypadkiem motorem i ojcem sukcesów z tylko sobie znanych powodów nie jest czasami państwo sąsiadujące z Kanadą? Nie znaczy to, że neguję potrzebę ingerencji państwa w procesy gospodarcze.
 • Autor
  Pomija pan geopolityke.Moim zdaniem najlepiej rozwijaly sie kraje ktore mialy swojego imiennika w krajach socjalistycznych-Korea Pld.,Taiwan,Niemcy czy cala europa zach.Po prostu wujek Sam nie wtracal sie do polityki gospodarczej tych krajow a jeszcze pomagal.
  Dlatego uwazam ze blyskawiczny rozwoj europy zachodniej po wojnie zawdzieczaja oni kraja demoludow i ZSRR a nie swoim umiejetnoscia.
 • Powody
  Jest kilka powodów dla których takie kraje jak południowa Korea, Tajwan czy Niemcy zachodnie rozwijały się szybko po wojnie.
  1. Pomoc technologiczna, inwestycje i zamówienia z krajów zachodnich.
  2. Patriotyzm elit rządzących krajem
  3. Pracowitość, jako cecha narodowa
  4. Chęć konkurencji ze zniewolonymi pobratyńcami.
  5. W ypadku Niemiec, także umożenie im gigantycznych reparacji.

  Polska
  1. Prawie 50 lat wyzysku w handlu z ZSRR i Niemcami wchodnimi.
  2. Szeroko pojęta wojna ekonomiczna ze strony Zachodu.
  3. Obca, wroga agentura rządząca zawsze krajem. (po 89r wschodnia stopniowo malejąca, zachodnia, szczególnie niemiecka, obejmują teraz już prawie 90% władzy)
  4. Wymordowanie dużej części patriotycznych polskich elit w latach 1940-53
  5. Zniszczenie przemysłu i zamiana Polski w kolonię ekonomiczną Niemiec.
  Czy są jakieś wątpliwości?
 • @
  Krótko mówiąc, aby kraj istniał i się rozwijał, potrzebny jest przemysł, a w nim "kowal", technicy, i inżynierowie. W ich technologie należy inwestować.
  A potem dopiero przychodzi "obsługa klienta", czyli konsultanci (o ile potrzebni), fantastyczni artyści (czyli perwerci), a na samym końcu znerwicowani psychopaci, czyli prawnicy. Zawsze tak myślałem!
 • @Zdzich 02:50:48
  Zobacz na skład zawodowy polityków i czy znajdziesz wśród nich techników. Prawie sami humaniści ( nie obrażając tych normalnych). To właśnie wśród humanistów jest najwięcej psychopatów, którzy faktycznie sprawują władzę w polityce poprzez brak jakichkolwiek hamulców moralnych w działaniu.
 • @zadziwiony 08:13:19
  Dokładnie tak jak napisałeś! Wszystko w oparciu o TEORIE tych "opiekuńczych Mędrców Syjonu", którzy żyja na pracy i podatkach inżynierów i techników, a na końcu jest umęczony "kowal", który nie ma co do garnka włożyć. Jest to ekonomia przewrócona do góry nogami.
 • Czy aby wszystko w co wiezymy jest prawda
  Jest sprawa oczywista ze panstwo powinno okreslac KONIECZNE KIERUNKI ROZWOJU. Problem polega na tym ze panstwa utracily suwerennosc.a o istocie tego co sie dzieje decyduja nieoficjalne elity ktore maja ruzny poglad na dobro i prawde. To tez naklada sie na usredniony stan swiadomosci mas zachlysnietej glupota i ignorancja. Mysle ze w przypadku korei poludniowej istotnymi czynnikami byly kwestie globalnej gry politycznej ,ktore pozwolily laskawie na uruchomienie takich mozliwosci. Polska ma wiekszy potencjal i mimo to zostal on zablokowany ,przejety lub zniszczony bo tak zdecydowali ci ktorzy polske kontroluja. Mysle ze przykladow dobrej wladzy mozna szukac blizej np na Bialorusi i osobie jej prezydenta .Pomimo sankcji[troche odpuscili] i innych wielu ograniczen dobrze ten kraj sobie radzi. Jednak jak by nie patrzec wszedzie popelnia sie ten sam blad mianowicie wzrost i rozwoj spostrzega sie jako recepte na wszystkie bolaczki. NAJWIEKSZYM BLEDEM CYWILIZACJI JEST INWESTOWANIE W DUZE STRUKTURY. reperkusje tego beda tragiczne dla wszystkich ,caly postep mial byc ukierunkowany na maxymalna suwerennosc malych struktor [tylko taka struktura daje stabilnosc i odpornosc na przeciwnosci ] niestety mniejsze strukture sa w mniejszym stopniu zalezne od wladzy ,a ludzie kturzy decyduja o skali struktur wladzy oddac nie chca wrecz chca pelni wladzy. Tak wiec dalszy ,, wzrost,, to pewna katastrofa gospodarcza spoleczna ekologiczna. slowem w kazdym wymiaze droga donikad. Jak zwuykle polece ksiazke Miszchana ,,SPOR O WZROST GOSPODARCZY,, ORAZ ,,MALE JEST PIEKNE ,,Schumachera,, tak wiec nie rozwoj [a wlasciwie niedorozwuj] ale madra prostota i skromnosc w celach i dazeniach jest recepta na ogulne dobro nieokielznany rozwoj to smierc cywilizacji i jednostek. Slowa Ghandiego ,,MUSIMY ZYC PROSCIEJ BY INNYM PO PROSTU POZWOLIC ZYC ,, to nie nic nie znaczacy moral to wniosek natury logicznej ,na jego najwyszszym poziomie dedukcji. Niestety dla przewazajacej wiekszosci ludzi uchwycenie tych zaleznosci przyczynowo skutkowych jest z ruznych powodow niemozliwe , co wiec mozna zrobic jesli choroby nie mozna wyleczyc...........

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930